Šrí Rámakršna

Šrí Rámakršna Šrí Rámakršna

(*18. února 1836 – †13. srpna 1886) – indický jogín, mystik a hinduistický filozof, učitel Svámí Vivékánandy.

Rámakršna se narodil v Indii, v západním Bengálsku, ve vesnici Kamarpukur. Jeho rodiči byli prostí venkované Khudiram Chattopadhyay and Chandramani Devi. I když Rámakršna navštěvoval školu zhruba 12 let, později odmítl tradiční školské vyučování, když uvedl, že ho nezajímalo vzdělání "pro získávání chleba". Protože jejich vesnice ležela na tradičních poutních stezkách, setkával se Rámakršna již jako malý s mnoha svatými poutníky a těmi, kteří odešli do bezdomoví. Od nich se také naučil příběhy z indického tradičního písemnictví - Rámajány, Mahábháraty, apod. Po školní docházce uměl Rámakršna číst a psát v bengálštině.

Již jako šestiletý měl Rámakršna duchovní prožitky a vytržení. Ty byly na začátku označovány jako epileptické záchvaty, což bylo vysvětlení, které sám Rámakršna odmítl. Ke konci jeho života se tyto prožitky opakovaly prakticky denně. Rámakršna po smrti svého otce pomáhal svému bratrovi v chrámu v Kalkatě. V roce 1855 byl jeho bratr přeložen do chrámu bohyně Kálí v Dakšinesváru a Rámakršna tam odešel s ním. Po smrti svého bratra v roce 1856 jej Rámakršna nahradil na místě kněze.

Uctíváním bohyně Kálí, různými postupy bhakti jógy a pod vedením různých duchovních učitelů dosáhl Rámakršna podle svých slov stavu realizace božství. Poté vyzkoušel praktikovat některá další velká světová náboženství a zjistil, že také ona vedou ke stejnému výsledku.

Kolem Rámakršny se následně shromáždilo mnoho následovníků a také okruh žáků, z nichž jedním z nejvýznamnějších byl Vívekánanda.

Podle Květoslava Minaříka byl Rámakršna jedním z největších duchovních velikánů 19. století.

Dílo

I když Rámakršna sám nenapsal žádnou knihu, mnoho knih bylo napsáno o něm. Jednou z nejvýznamnějších jsou zápisky Mahendranatha Gupty, ve kterých si tento laický přívrženec zaznamenával svá setkávání s Rámakršnou, se kterým se poprvé setkal v roce 1882. Tyto zápisky pak vydal pod názvem Šrí Šrí Rámakršna Katamrita, což volně přeloženo znamená Nektar slov Šrí Rámakršny. Velkou část pasáží z tohoto díla pak z bengálštiny do angličtiny přeložil Svámí Nikhilánanda z Rámakršnova řádu. Vydal je jako výbor pod názvem Evangelium Šrí Rámaršny. Další významný autor, který popisuje život Šrí Rámakršny je např. Romain Rolland v knize Mystický a činný život Indie.